Lenovo Adware - SuperFish od spolocnosti Komodia

Vydané
Komentáre Nič

Firma Lenovo určitú dobu na niektoré modeli svojich notebookov s predinštalovaným operačným systémom Windows inštalovala Adware “SuperFish VisualDiscovery” od spoločnosti Komodia ktorý do webových stránok vkladá svoje reklamy pričom toto prebieha aj na šifrovanom protokole HTTPS a to vďaka vlastnému SSL certifikátu takže pre bežného používateľa sa javí komunikácia ako zabezpečená.

Nebezpečenstvo spočíva v tom že aj po odinštalovaní tohoto Adware väčšinou zostane tento SSL certifikát aj naďalej v počítači a keďže heslo k tomuto certifikátu bolo “prelomené” hrozí nebezpečenstvo Man-In-The-Middle útoku napríklad na verejných Wi-Fi sieťach kde útočník môže využívať tento SSL certifikát.

Tento Adware už začali niektoré antivírusové programy detegovať a odstraňovať ale aj oni väčšinou tento SSL certifikát ponechávajú naďalej v počítači takže je potrebné jeho manuálne odstránenie.


Postup pre odstránenie:

Spustite “appwiz.cpl” čím otvoríte “Pridať alebo Odobrať Programy” a tu nájdite “Superfish Inc. VisualDiscovery” ktorý odinštalujte – ak to už za Vás nespravil antivírusový program.
SuperFish VisualDiscovery - Lenovo Adware - Windows Add or Remove Programs


Ďalej spustite “certmgr.msc” čím otvoríte “Certificates” kde choďte do “Dôveryhodné koreňové certifikačné autority” a tam nájdite certifikát “Superfish, Inc.”, kliknite na ňom pravé tlačidlo na myši, zvoľte “Odstrániť” a potvrďte.
SuperFish VisualDiscovery - Lenovo Adware - Windows Certificates


Pokiaľ používate Firefox tak aj v ňom musíte tento SSL certifikát odstrániť a to tak že pôjdete do menu “Možnosti” -> “Spresnenie” -> “Certifikáty” -> “Zobraziť certifikáty” -> “Autority” a tam nájdete a označíte kliknutím “Superfish Inc.” a potom zvolíte “Odstrániť alebo prestať dôverovať” a potvrdíte “OK”
SuperFish VisualDiscovery - Lenovo Adware - Windows Firefox certifikát


Pre Thunderbird je odstránenie SSL certifikátu podobné ako pre Firefox čiže treba vojsť do menu,
“Možnosti” -> “Možnosti” -> “Spresnenie” -> “Certifikáty” -> “Certifikáty” -> “Autority” a tam je potrebne nájsť a označiť kliknutím “Superfish Inc.” a potom zvoliť “Odstrániť alebo prestať dôverovať” a potvrdiť “OK”
SuperFish VisualDiscovery - Lenovo Adware - Windows Thunderbird certifikát


Posledný krok je reštartovať počítač…

Autor

Komentáre

Momentálne nie sú žiadne komentáre k tomuto článku.

Pridajte svoj komentár

Napíšte svoj komentár nižšie. Polia označené * sú povinné. Pred odoslaním si musíte pozrieť náhľad komentára.

← staršie novšie →